Pro chov suchozemské želvy je nejvhodnějším chovným zařízením do domácích prostorů jednoznačně terárium, želví stůl nebo prostorný plastový box (dle druhu želvy). Pro začátek doporučuji ubytování o rozměrech alespoň 80x40 cm, takový prostorný box vám vydrží pro chov až na 2-3 roky. Pokud plánujete druh nezimující želvičky, a zimní období želvička stráví ve svém "bytě", po cca 2-3 letech pořídíte ubikaci větší, prostornější, vše záleží na druhu chované želvičky.

 

K vyhřívání želvám postačí obyčejná reflektorová žárovka. Není tak důležité s jakou watáží, ale pod žárovkou musí být na substrátu 35-38 °C. Pokud ubikace potřebuje i osvětlit, bude potřeba pořídit i lineární zářivku (nejméně 20 W). Pokud nemáte možnost venkovního výběhu, kde by se želvička jednou za týden proběhla, nebo pokud vlastníte nezimující druh želvy, musíte řešit i zdroj UV paprsků. Nechoďte do zverimexu pro lineární UV zářivku, přes internet kupte vhodnou UV výbojku.

 

Jaký pořídit vhodný substrát do terária? Je vhodné ubikaci rozdělit na dvě části - suchou (kde jsou malé oblázky a nad kterou je pověšen vyhřívací zdroj) a vlhkou (pro želvičky uhlířské a karolínské zvolíme vlhký substrát po celé ploše). Lze použít: lignocel smíchaný s pískem, bezprašné hobliny, popřípadě směs lesní hrabanky, písku, ornice. Substrát musí být vždy dostatečně vlhký. Do takového substrátu se na noc želvičky zahrabávají.

 

terarium

 

Pro krmení želviček je nejlepší mělký talíř, miska či veliký plochý kámen. Pro nadrcené skořápky nebo drcená sepiová kost, také těžká malá miska.
Pokud můžete, investujte do chovu dvou i více želviček. Ve dvou (či ve skupině) budou žít želvičky mnohem plnohodnotnější a bohatší život než samotné.
 
Venkovní výběh je nezbytnou součástí chovu želv. Jsou však i druhy, které lze při správných podmínkách chovat celoročně doma.
želva suchozemská

Blog / Novinky

Inzerce

Čištění aut Praha

Čištění aut Praha