Když vaše želva začne vykazovat příznaky nějakého onemocnění, okamžitě ji přemístěte do karanténní bedýnky. V té by měla být denně vyměňována voda a udržována stálá teplota okolo 27°C. Pečlivě sledujte její chování.
Nejčastějšími onemocněními jsou tato:
Avitaminóza (nedostatek vitaminů), která je častá u mláďat. Onemocnění se jmenuje křivice (rachitida). Léčba ne vždy pomáhá, proto je nutné veterinární ošetření. Želvy potřebují dostatek vápníku, vitaminů A a D. Nedostatek vápníku se pozná podle toho, že jim měkne krunýř.
Plísně jsou časté po různých poraněních. Prevencí plísní je čas od času vykoupání v mírně sladké vodě a přísné dodržování čistoty.
Cizopasníci (parazité)se rozdělují na vnitřní a vnější. Vnější můžou být klíšťata. Nebezpeční jsou právě tím, že způsobují poranění, která jsou vstupem pro infekci. Vnější parazity vždy musíme mechanicky odstranit. Vnitřní paraziti se do těla dostanou s potravou. V takovém případě se o vhodném způsobu léčby poradíme s veterinářem.
Někdy může dojít k zánětu spojivek, očnímu zákalu a při zanedbání léčby to může vést až k oslepnutí. Proto dbejte na čistotu a správnou výživu.
Trávicí potíže se projevují průjmy nebo zácpou a také nestrávenou potravou v trusu želv. Příčin může být mnoho - infekce, cizopasníci, špatná strava, ale i šok, či prudké zakolísání teploty. V těchto případech se poraďte s veterinářem nebo se zkušeným chovatelem o vhodné léčbě.